نامربوط

تجربه های اول من راجب اولین تتو (خالکوبی): مراحل، نکات و بیشتر!

مدت ها بود که دوست داشتم خال‌کوبی داشته باشم. حتی زمانی یک لیست از تمام چیزهایی که دوست داشتم خال‌کوبی کنم رو داشتم و هنوزم پراکنده دارمش. تقریباً ۳ سال بود که جدی شده بودم درباره زدن (گرفتن، دریافت) اولین تتو، دنبال چیزی نبودم که به بقیه نشون بدم و بگم نیگا چه قشنگه! یا مثلا طرح اسکلتی توی اینستا پیدا کنم و بگم: پسر این چی خفنه، همینو میخوام! میخواستم برام یاداوری شخصی باشه. خیلی دوست داشتم به دلیل علاقم به آهنگ Save Today از بند Seether و معناش (مثلا: امروز رو نجات بده. یک روز یک روز زندگی کن یا قدر روزتو بدون) رو تتو کنم ولی با خوندن کتاب دنیای سوفی و آشنایی با فسفه تصمیم گرفتم برم سراغ Carpe Diem و Memento Mori که با دیدن فیلم Dead Poets Society این نظرم تقویت هم شد. ابتدا با Memento Mori شروع کردم روی دست چپم و در مرحله بعدی میرم سراغ Carpe Diem برای دست راستم.

زمانی از دوست مادرم که آرایشگاه داشت و متوجه شده بودم تتو هم میزنه خواسته بودم که برام بزنه ولی گفت که نیاز به اجازه مادر یا پدرم دارم و نمیتونه بدون تایید اونا کاری کنه که خب حق هم داشت. از اونجایی که خانواده نسبتا سنتی دارم احتمالش زیاد بود که از این ایده خوششون نیاد و این باعث ناراحتی بین مادرم و دوستش بشه. اینجاست که اولین موضوع جدی به ذهن میرسه:

از نگاه اجتماعی خالکوبی داشتن چیز بدیه؟

از نظر خانواده من، بله! چیز بدیه. با دیدنش خانواده مادریم فکر میکنن من از اونی که فکر میکردن هم داغون ترم.

مادرم نمیدونه که چرا فکر میکنه کار بدیه بنابرین توی فکرش میچرخه و میگه بقیه چی فکر میکنن؟ بقیه میگن بده، بنابرین وای چه کار بدی کرده صدرا!

پدرم با وجود اینکه همیشه به مطالعات خودش مینازه اون هم نمیدونه چرا در اعماق فکرش میدونه این کار بدیه. سعی میکنه چیزی نگه راجبش چون میدونه که ازش توضیح میخوام درباره نظرش و احتمالا نمیدونه چی بگه.

خانواده پدریم (افرادی جوان ها محسوب نمیشن) ولی همیشه جواب های ساده و کار راه اندازه دارن، مثلا من پیش‌بینی میکنم با دیدن خالوبی من با خودشون میگن: بیکارِ مفت خورِ کله پوک! (چندان البته من باهاشون مخالف نیستم در این باره)

در شهر خودم مشهد کمابیش میتونم نظرات رو حس کنم. تقریبا مثل راه بردن سگ در خیابونه. چطور؟ در محله ای از شهر دوست من داشت سگشو راه میبرد (ازین کوچیکا، تریتر بود به نظرم اسم نژادش) و دوتا خانم مذهبی مانند که پشتش راه میرفتن میگفتن مراقب باش پات جای پای سگ قرار نگیره، نجسه. یعنی احساس بدی راجبش دارن و حتی خودشون بیشترش میکنن بدون اینکه دلیلشو بدونن. وقتی شما دستت تتو داره و توی شهر راه میری یه عده میگن “چقدر کول!”، یه عده میگن “این جوون هارو ببین (its a phase)”، بعضیا میگن “اه اه نیگا چیکار میکنن با بدن خودشون” و اکثر مردم میگن “”، یعنی هیچی نمیگن چون خودشون به اندازه کافی مشغله دارن تا به تتوی شما فکر کنن. اگر تتویی دارید که در جا های قابل دیده شدن هستش ممکنه برای استخدام شدن، کار های اداره، سربازی و چنین جا هایی این‌طوری به مشکل بخورید چون دید مسئولین اونجا متاسفانه به نحوی هستش که عموما شما رو به عنوان یک فرد یاغی و به صورت اجتماعی ناهنجار و حتی محتمل برای انجام کار خلاف در نظر بگیرن.

آیا با داشتن خاکوبی دیگه نمیشه خون اهدا کرد؟

این یکی از سوالاتی بود که خودم هم داشتم. شما وقتی میرید خون اهدا کنید ازتون میپرسن در شش ماه یا یک سال گذشته طب سوزنی، حجامت، خالکوبی یا چنین مواردی داشتید؟ و این برای این هستش که گویا بعضی از ویروس های محترم مثل هپاتید رو شما وقتی از طریق عاملی مثل سوزن و تیغ میگیرید یه مدت طول میکشه تا آثارشون مشخص بشه. بنابین هنگام اهدای خون یک سال باید از کار سوزنی و تیغیتون گذشته باشه که اگر خونتون دارای عوامل بدبخت کننده بود خودشونو نشون بدن. پس اگر تتو کردید و یک سال ازش گذشته میتونید اقدام کنید برای اهدای خون و این محدودیت همیشگی نیست.

تتو کار (تتو آرتیست) هارو از کجا میشه پیداشون کرد؟

متاسفانه در خیابون ها با تابلو های درشت نمیشه پیداشون کرد این عزیزان دل رو. برای پیدا کردنشون میتونید از دوستان هم دانشگاهی بپرسید. همیشه یک نفر یکی رو میشناسه که یکی رو میشناسه. یا میتونید اگر کسی تتو داره و از کار اون هنرمند خوشتون اومده از اون شخص اطلاعات تماس اون متخصص رو بگیرید. همچنین میتونید سری به اینستاگرام بزنید. اینستاگرام الان تبدیل به محلی غنی برای دیدن طرح ها و کار های آرتیست های تتو شده.

و اما…

 

داستان اولین تتوی من

از مدتی قبل یک آرتیست مشهدی رو دنبال میکردم. کار های متنیش کم بود و متن هایی هم روی دست خودش بود فارسی و نستعلیق بود ولی بعد از یکی دو ماه فایلو کردن و دیدن کار ها هم اعتمادم جلب شد و هم از کار هاش خوشم اومد. و این که ببینی طرف خودش روی دست و پاش پر تتو هستش یجورایی بهت میگه که طرف مقابل علاقمند و به قول ما “گیک” این کاره. بنابرین از اینستا وارد کانال تلگرامش شدم و اونجا هم آی دی خود ایشون بود. بعد از مطمئن شدن از موجودی جیب دقیقا بعد از گرفتن حقوق به این آقای تتو ارتیست پیام دادم و حدود 2:30 صبح ایشون بودن و صحبت کردیم. ازش قیمت گرفتم و توضیح خواستم درباره مراحل.

پرسیدم آیا درسته که تتو بعد یه مدت نیاز به ترمیم داره؟ گفتن نه و این توجیح افراد ناوارد برای خرابکاری هاشونه.

ازم پرسید که از کجا شماره رو پیدا کردم و من هم گفتم. و پرسید برای کدوم بخش و گفتم مچ دست و اندازه حدود 4-5 سانت در 1-2 سانت. ایشون گفتن 150 هزار تومان کار خوب هزینه داره.

بعد از کمی صحبت فهمیدم اینجوری نیست که پاشی با خانواده محترم بری اونجا و چای و آجیل بخوری و هندونه قاچ کنین دور همی.

متاسفانه با اینکه قانون جدی نیست که بگه کار تتو خلاقه یا مرتکب گناهی میشه هنرمند تتو کار به صورت عمومی شاهد جاهایی نیستیم که به طور تخصصی چنین خدماتی داشته باشن و شما نمیتونی مغازه بزنی روش بنویسی تتو کاری برادران موسوی جز مجید.

مراحل کاری اینجوری بود که شما وقتی تصمیمت قطعی میشه مبلغی رو واریز میکنی به شماره کارتی و رسید رو میفرستی و بهت میگن چه ساعتی باید بری کجا. یعنی حتی ساعت و آدرس هم بعد اولین پرداخت مشخص میشه و این دلیلش این نیست که با پول شما میرن جایی رو اجاره میکنن بلکه بیشتر برای اعتماد کردن به شما به عنوان یک مشتری هستش.

آقای تتو آرتیست تمام مراحل و آدرس هارو خیلی محترمانه به بنده گفتند و من هم خیلی از صحبت باهاش خوشحال شدم و یجورایی اخلاق محترمانه دیدن خودش اعتماد بخشه. پس قرار شد من ساعت 10 صبح جمعه برم اون طرف شهر و شماره موبایل تماسشو بهم داد.

از اونجایی که باید در کمتر از 8 ساعت دیگه اونجا میبودم، طرح های مد نظرمو پیدا کردم و با چند نفر صحبت کردم و نظرشونو پرسیدم. قرار شد که بخوابم 4-5 ساعتی ولی کار دیگه ای پیش اومد و مجبور شدم تا 7 بیدار باشم. 7 تا 8 رو خوابیدم. 8 دوشی گرفتم، قهوه ای خوردم و رفتم بیرون از خونه. خوشحال از اینکه میتونم با فقط یک اتوبوس برم به محل مورد نظر. سوار اتوبوس که شدم از خستگی زیاد حتی نتونستم کتب بخونم و تمام مدت به کف اتوبوس نگاه میکردم. خیلی سریع رسیدم.

رفتم و محل قرار رو راحت پیدا کردم و تماس گرفتم. قرار شد منتظر بمونم. بعد 10 دقیقه دوباره باهام تماس گرفت. رفتم و درب مورد نظرو پیدا کردم. تمام مدت توی خیابون احساس میکردم دارم بزرگترین خلاف عمرمو مرتکب میشم که بعدش یا تیر میخورم و کشته میشم یا باید از کشور فرار کنم.

وارد که شدم یک آقای قد بلند، برخلاف عکس ها بدون ریش، با یک عینک گرد (نه ازین سوسولی هایی که نازک و دکوری هستن، ازونایی که معلومه همیشه روی چشم هستند) و خوشرو بهم سلام کرد و احوالی پرسید و هدایتم کرد داخل. خیلی برام جالب بود این که ایشون اخلاقی اینقدر به طور غیرقابل‌تصوری خوب داشت، گرم برخورد میکرد و شوخی میکرد. شاید این بخشی از تصورات اشتباهم بود که فکر میکردم همه تته آرتیست ها صرفا متالهد هایی هستن که حال صحبت با کسی رو ندارن. طرحشو بهش دادم و از معنیش پرسید و از معناش تعریف کرد و منم با اینکه از غافلگیری و ترس پت پت من من میکردم کم کم شروع کردم به یخ زدایی و چون همه سوالاتمو راحت جواب میداد خیلی احساس راحتی بیشتری داشتم.

بعد از پیدا کردن اندازه مناسب طرح و امتحان کردنش وارد اتاق دیگه ای شدیم که همه ابزار آلات مربوط به پیاده سازی تتو اونجا بود. جوهر ها، مواد ضد عفونی کننده، بهداشتی، دستگاه های تتو که نمیدونم اسمش چیه، انواع تخت و صندلی. وارد اتاق که شدم و نشستم موزیکی در حال پخش بود که با گستاخی تمام گفتم آقا آهنگ راک ندارین یا مثلا آهنگ گیتار محور؟ با اخلاقی بسیار ورزشکاری ایشون رفت کلی درگیر پیدا کردن آهنگ شد. نکته جالب اینجا بود که حین گشتن برای اهنگ ها، آهنگ Try از P!nk پخش شد و من، یک پسر سیبیل دار 120 کیلویی شروع کردم به خوندن باهاش و تکون دادن سرم. چیزی که همیشه نمیبینید و برای خودم تکرار میکردم:

 

…doesn’t mean you’re gonna die, you gotta get up and try and try and try…

کمی از ترسم کمتر شده بود و کلمو تکون میدادم مثل این عروسک های روی داشبورد ماشین. ازش پرسیدم: آقا این ترسی که من دار الان طبیعیه؟ با خنده بهم گفت ما کسانی رو داشتیم که از هوش رفتن! به خودم گفتم واستا ببینم، من از هوش نرفتم هنوز بنابرین من شجاعم! هِل یِس!

مو های روی دستم رو با یک تیغ یکبار مصرف زد، روش کمی لیدوکائین ۱۰ درصد برای بی حسی زد و دوتا حالت کرم به صورت پراکنده زد و روشو به سلفون پیچوند. همینطور که من سلفون پیچ نشسته بودم و داشتم سعی میکردم ببینم این آهنگ ها چی میگن ایشونم شروع کرد به کار های خودش. طرحی که روی یجور کاغذ کاهی چاپ شده بود رو با یک قلم که نمیدونم خودکار بود یا مداد کشید محکم و دورشو برید و شروع کرد به ضد عفونی کردن همه چیز. روی میز ها سلفون کشید، وسایل رو توی دستگاه استریل کننده گذاشت، دستکش دستش کرد و حتی روی محل قرارگیری دست هم سلفون کشید. سلفون دستم رو باز کردم که هوا بخوره. یک ماده دیگه ای روی رستم زد که به نظرم برای این بود که طرح روی کاغذ روی دستم بیوفته. بعد کلی دقیق محل نهایی رو پیدا کرد و ازم کلی نظر خواست و کاغذ رو خیلی سریع روی محل مرطوب گذاشت و طرحی روی دستم افتاد. نشستم و سعی کردم خونسرد باشم. سوزن مناسب رو روی دستگاه گذاشته بود و من دستمو گذاشتم روی استند مخصوص با زاویه قابل تنظیم. جوهر رو داخل جا جوهری های خیلی کوچیک اندازه پلاستیک های ته نمکدون ریخت و دستگاهو روشن کرد.

صدای دستگاه اول ترسناک و زیاد بود که بعد عادی شد. کار دستگاه تتو اینه که خیلی ساده سوزنی رو دقیق در یک نقطه جلو و عقب میبره و با پلاستیکی که دورش هستش و محل تجمع جوهره در ارتباطه و هر دفعه که سوزن وارد پوست میشه با خودش جوهر رو میبره به لایه هایی پایینی (این برگرفته از مشاهداتمه بنابرین اگر اینطور نیست راهنماییم کنید تا اصلاحش کنم). درد کم ولی ممتدی رو حس میکردم که راجبش در ادامه مینویسم و دستم کمی میلرزید که به نظرم بیشتر به دلیل نخوابیدن شب قبل بود که باعث ایجاد احساس ناراحتی میشد تا اینکه دردی بکشم.

موقعی که هنرمند در حال کار روی محل تتو هستش ممکنه به نظرتون همه چیز شلوغ، در هم و بر هم و اشتباه بیاد ولی وقتی بعد اتمام کار با اون کرمی که نمیدونم چی بود روشو تمیز میکنه طرح مشخص تره و بعدا که تماشا میکنید کار رو براتون جالبه که چقدر در واقع به طرح واقعی نزدیکه و در مورد من حداقل ریزه کاری ها با دقت پیاده شده.

بعد از اتمام کار و پر کردن محل های مورد نیاز اضافه کردن ریزه کاری ها کار شما تمومه! روی محل رو براتون چرب میکنن و اگر آستین دار پوشیده باشید محل رو با سلفون میپیچونن و میتونین بعد پرداخت الباقی مبلغ برید خونتون. اینجا بازم جا داره بازم بگم که آقای تتو آرتیست در تمام مراحل خیلی با صبر و حوصله برخورد کردن، سوالاتمو جواب دادن و گرم و با لبخند راهنماییم کردن.

بهم گفتن بعد از ۲ ساعت سلفون روی دستم رو باز کنم تا هوا بخوره و خشک بشه محل. بعد از ۲۴ ساعت باید شروع کنم و محل رو روزی ۲-۳ باز با کرم ویتامین AD چرب کنم. تا یک هفته هم نباید آبی بهش بخوره. اگر خواستید توی این ۱ هفته برید حموم باید محل رو خوش چرب کنید تا آب نفوذ نکنه بهش. همچنین سونیا گفت که بهتره بعدش با کرم سوختگی محل رو صد عفونی کنم.

بعد از کشیدن کارت بقیه مبلغ و کمی صحبت راجب لایف استایل و اخلاق و و اینها رفتم بیرون از محل، بدون اینکه از حال برم، درد زیادی بکشم یا حالم بد بشه. همه چیز راحت و بدون دردسر بود.

در واقع سخت ترین بخش روز بدون شک شلوغی اتوبوس برگشت و بوی نامطبوع پیرمرد کناریم بود که نباید توی تابستون و گرما روی پیراهنش ژاکت میپوشید.

 

سوال: آیا تتو کردن درد داره؟

 

راستش اگر سوالاتون مربوط به تتو های آرایشی مثل چشم و لب و ابرو و اینهاست که خانم ها انجام میدن، نمیدونم. اما برای تتوی من از لیدوکائین استفاده کردن. درد با توجه به نقاط مختلف فرق داره ولی حس میشه. برای من و بالای مچ دست (سمت داخلی) درد از ۱۰ میتونم بگم روی ۲ یا ۳ بود و اونقدر ها هم آزار دهنده نبود و صرفا ممتد بود.

 

یکی از دوستان اشاره داشت که استفاده از لیدوکائین باعث میشه بعد از مدتی رنگ تتو از مشکی به سمت سبز بره ولی ازونجایی که من به تتو آرتیستم و کارش و تجربش اعتماد داشتم گذاشتم کارشو بکنه. شاید جا های دیگه به دلیل حرفه ای نبودن یا جوهر مناسب رنگ تتو هاشون تغییر میکنه. امیدوارم اینطور باشه.

 

چند تا سوال و جواب کوتاه

 

چند روز بعد از تموم شدن کارم از آرتیست محترم اجازه گرفتم که راجبش بنویسم و ایشون علاوه بر قبول کردن گفتن که اگر سوالی دارم میتونم بپرسم پس منم چند تا سوال پرسیدم که دوست داشتید میتونید ببینید و چون خیلی پاسخ ها کامل نیست اگر شما پاسخشونو میدونید بنویسید تا من اضافه کنم و مطلب کامل بشه.

1- با وجود اینکه تتو کردن غیر قانونی یا غیر شرعی نیست چرا اینقدر مخفیانست و به صورت عمومی نیست؟ پرداخت مالیات و کمک به هزینه های دولت و در اومدن تاتو کارها از زیر زمین.

2- تابحال شاهد این بودید که خودتون یا همکارانتون رو به دلیل این که تتو کار هستند دولت مورد آزاری قرار بده؟ آیا جریمه ای برای کارتون وجود داره؟ بله همکارانمو اره . خودم به دلیل اکثر نقاط دنیا به چشم هنر به این کار نگاه میکنن ولی اینجا متاسفانه ناراحت کنندس برام.

3- عمومی تر شدن کار تتو در سطح شهر ها چه مزایایی میتونه داشته باشه؟ بزرگترینش اینه که شما زیر پوشش ارگان یا اتحادیه خاصی میری که خیلی مشکلات بهداشتی و رفتاری حل میشه

4- خبر دارید که توی شهر های دیگه جو چطور هستش و آیا مثل مشهد سختگیری وجود داره؟ نه.

5- یک تتو آرتیست چطور آموزش میبینه و موارد ضروری رو یاد میگیره؟ آیا کیفیت کار صرفا به تجربه بستگی داره؟ تاتو کارای تازه شروع میکنن معمولا به تات  آرتیستهای با سابقه کار بالا مراجعه میکنن . وهرچی شما تجربه بیشتری به این کارر داشته باشی قطعا تکنیک وتخصص بیشتری داری

6- شاهد ایجاد مشکلی برای کسی به دلیل نامعتبر و نامناسب بودن جایی که تتو کردن بودید؟ شاهد نبودم ولی شنیدم

7- چطور مردم باید تشخیص بدن چیجور جاهایی برای زدن تتو هاشون مناسبه؟ چطور اطمینان حاصل کنن جای معتبری رو دارن میرن؟ با تحقیق کردن . میزان تجربه و هنر تاتو آرتیست. دیدن نمونه کاراهای اون آرتیست.

راستش تمام سعیمو کردم این مطلب تبدیل بشه به یک مطلب غنی و کامل که اگر کسی جستجویی کرد در آینده و میخواست ببینه مراحل و اینا چطوریه یه پیش زمینه ای داشته باشه و به افراد کمک بشه. سعی هم کردم در کنارش از خودم بگم که حوصله سر بر نشه مطلب ولی کلا طولانی شد. اگر شما هم چیزی میدونید اضافه کنید که کاربردی تر بشه. اگر هم اشتباه نوشتاری یا تایپی دیدید بگید درستش کنم 🙂

دیدگاه شما چیه؟

ممنون میشم دیدگاهتون رو مثبت یا منفی با من و بقیه به اشتراک بذارید 😊

دیدگاه ها

 1. ناشناس

  واقعا خوندن این مطلب شیرین و آموزنده بود .بسیار عالی

 2. Majid.t

  واقعا خوندن این مطلب شیرین و آموزنده بود .بسیار عالی

  1. صدو

   سلام آقا مجید عزیز. خیلی خوشحالم که خوشتون اومده.

 3. دانیال

  بسی لذت بردم از خوندن این مطلب ، بزودی منم میخوام ی تتو بزنم ، طرحش هم امروز به ذهنم رسید ، باید بگردم ی تتو آرتیست خوب پیدا کنم

  1. صدو

   سلام دانیال جان!
   خوشحالم خوشت اومده. پیادش کردی حتما به منم نشونش بده 🙂

 4. عماد

  قسمت اول نوشته ات رو بیشتر دوست داشتم قشنگ تصویر سازی شده بود
  قسمت دومش شبیه ی مصاحبه کسل کننده روزنامه ای بود

  1. صدو

   تلاش کردم که مفید و کاربردی باشه عماد جان، هدف داستان نبود.

   1. Mehrab

    خیلی هم جذاب و دوست داشتنی و مفید بود نوشتن رو ادامه بده داداچ. ♡

 5. صدرا

  خیلی هم خوب. اولا بخاطر این روحیه ماجراجو تبریک میگم. عالیه. دوما هم اینکه این سوالهایی که هست رو منم داشتم و منم احتمال زیادی در آینده نه چندان برم سراغش. یه عکس هم میذاشتی ببینیم چه شکلی شده:))

 6. it's me!

  ناموسا غلط املایی هاش رو درس کن!

  1. صدو

   گفتم کسی چیزی به چشمش خورد بگه! طولانی شد حال نداشتم بررسیش کنم. وقتی اینهمه مینویسی فقط دوست داری منتشرش کنی و یک نفس راحت بکشی!

 7. بهروز مهندس زاده

  اول تبریک. دوم کمی روی املات کار کن جان صدرا!!!
  سوم که از همه مهمتره، خب یه عکس هم از تتوت میذاشتی مرد 🙂

  1. صدو

   بهروز جان من متنو بازنگری کردم. اشتباه هاش حدود 4-5 تا بود که اونا هم مشخصا هنگار تایپ زیاد به وجود اومده بودن و حلشون کردم. ممنون که اطلاع دادی.
   عکس تتو رو هم چندیت هفته پیش توی اینستاگرامم خودت لایک کردی 🙂

 8. خسرو

  سلام..دوست عزیز یه دوتا سوال داشتمدازتون..
  منم واسه دی میخام رو پشت کتف راستم یه تتو مفهومی کوچیک 5*5 بزنم..

  1.خیلیا میگن بعد 1سال ازتتو عموم افراد مشیمون میشن از تتو زدن؟؟

  2.من اهدا خون رو خیلی دوست دارم آیا بعد 1سال ازتتو یا کمی بیشتر 100درصد مجاز به اهدا هستیم..

  3.آیا رنگ تتو به مرور کم رنگ میشه آخه رحم تمام مشکی پررنگه؟؟

  ممنون میشم جواب بدی..خداقوت

  1. صدو

   سلام خسرو جان.
   1- این بستگی به طرز فکر خودت داره و این که چقدر راجب اون طرح و تصمیمت مطمئن هستی. من طرح های دو سال پیشی که مد نظرم بود این روزا برام اونقدر با ارزش نیستن ولی اگر تتویی داشته باشی و بعد مدتی ازش خوشت نیاد معمولا باهاش کنار میای و طوری نیست که بعدش بخوای دستتو قطع کنی. مگر اینکه مثلا اسم کسی رو تتو کنی بعد بفهمی همون کسی بوده که چند سال پیش یک اقدام تروریستی کرده و چند نفرو ترکونده و الان یه جاسوس مخفیه. یا بدتر از اون، اسم کسی رو تتو کنی که یادآور خاطرات بدی باشه بعدا برات. ولی یک طرح مفهومی؟ به نظرم اونقدرا غیر قابل تحمل نباشه.
   2- من تا جایی که سایت هارو مطالعه کردم و قبل از اهدای خون قبلا ازم سوال کردن گذشت اون مدت زمان مهمه و وجود خود تتو روی بدن ملاکی برای جلوگیری از اهدای خون نیست. باز هم اگر دوست داری تماس بگیر و اطلاعات از خود سازمان انتقال خون و اینا بگیر.
   3- به مرور کم میشه ولی اگر جوهر خوبی استفاده بشه این مرور خیلی طولانیه و چندین سال کم رنگ شدنش طول میکشه. خیلی از تتو کار ها میگن باید بعد از حدود 40 روز دوباره ترمیم بشه که شخصی که من رفتم پیشش گفت اینطور نیست و جوهر خوب بعد اون مدت زمان نیاز به ترمیم نداره، رنگ مشکیش آبی نمیشه و مدت طولانی موندگاره.
   مخلصم!

 9. خسرو

  مرسی بابت جوابدهیت…
  واسه اول آذر100درصد میزنم کلا رومخمه باید بزنم..

  نوشتن تجربتمپ و خوندنش خیلی عالی و خودمونی بود موفق باشی

 10. صدف

  کاش یه عکس از تتوت میذاشتی :))

 11. حسین اسدی

  سلام صدرا جان . من نیم ساعت پیش داشتم اینستاگرامت رو نگاه میکردم فهمیدم سایت داری دارم تک تک متن هارو میخونم و لذت میبرم انشالله همیشه موفق باشی

 12. T

  انقدر خوش میگذشت اونجا که منم دلم تتو خواست 😐
  عکس این تتو رو برام بفرست لطفا 🙂

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: